"DWA ŚWIATY – JEDNO SŁOŃCE " - PODSUMOWANIE PROJEKTU INTEGRACYJNEGO " PO NITCE DO KŁĘBKA"
2013-11-19

Dwie szkoły, czterdziestu uczniów, jeden świat kultury. Tak w jednym zdaniu można określić uczestnictwo dwudziestu uczniów naszej szkoły wraz z dwudziestoma uczniami, podopiecznymi Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 5 w Skawinie, w projekcie zorganizowanym przez Skawińskie Centrum Wolontariatu :

„Po nitce do kłębka”.

Ideą projektu jest integracja uczniów SOSW z uczniami pełnosprawnymi poprzez wspólne zgłębianie tajników kultury. Trzeba przyznać, iż projekt jest przygotowany perfekcyjnie. W pierwszych zajęciach uczestniczyli tylko nasi uczniowie, gdyż były to warsztaty przygotowujące ich do przebywania, do niesienia pomocy osobom niepełnosprawnym – „Tuż pod moim nosem”. Zajęcia poprowadziły panie, na co dzień pracujące z wychowankami SOSW- Pani Agnieszka Zybek i Pani Wioletta Wójcik. Można rzec, iż ich praca zaowocowała wspaniałą postawą naszych uczniów wobec niepełnosprawnych podczas pierwszego wspólnego spotkania dzieci w naszej szkole. Była zabawa, tańce, śpiewy, kiełbaski i ciasto. A przede wszystkim widać było, jak pękają bariery i powstają znajomości. Atmosfera panująca na tym spotkaniu była naprawdę szczera i autentyczna. Przeniosła się ona na kolejne tygodnie projektu, kolejne spotkania, z tym, że za każdym razem znajomości są coraz bliższe, cieplejsze; powstają więzi... Uczestniczyliśmy kolejno w takich wspólnych przedsięwzięciach, jak: „Opera bez ograniczeń” – jako pierwszy krok wtajemniczenia w świat opery i operetki oraz musicalu. Uczniowie wysłuchali najbardziej znanych arii solowych oraz duetów śpiewanych przez popularnych artystów Opery Krakowskiej. Nie brakło także występów baletu, a wszystko to przedstawiano nam wraz z ciekawą opowieścią o operze, ariach, strojach – w dawnych czasach oraz współcześnie. W kolejnym tygodniu uczestniczyliśmy w spotkaniu zorganizowanym przez Teatr Lalki i Aktora Groteska pt”Dom lalek”. Uczniowie wspólnie zgłębiali tajniki funkcjonowania teatru, poznawali, jakie osoby pracują w teatrze oprócz aktorów. Mogli z bliska zobaczyć lalki, maski oraz „zagrać” własne „role”.

Realizacja projektu trwa, trzeba zauważyć, iż w naszych uczniach zapał do tych nietypowych spotkań nie osłabł, wręcz przeciwnie. Widać, iż oprócz wiedzy i uniesień artystycznych, czerpią z nich wewnętrzną radość, zadowolenie z relacji, jakie udało im się wspólnie z niepełnosprawnymi zbudować.

Dokładne opisy spotkań w projekcie „Po nitce do kłębka” zamieszcza SCW na swoim blogu. Można tam też przeczytać, że nasz odbiór tego, co miało  miejsce podczas realizacji projektu, jest identyczne ze zdaniem uczestników SOSW.

 Oto link do tego bloga : http://www.blog.scw-skawina.pl/category/po-nitce-do-klebka/