Światowy Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole
2013-12-03

IMG_2834.JPGIMG_2814.JPGIMG_2894.JPGIMG_2905.JPGIMG_2801.JPGIMG_2811.JPG
"Czy to jutro, czy to dziś każdemu potrzebny jest miś”, pod takim hasłem odbyły się 25 listopada 2013r. w naszej szkole obchody Dnia Pluszowego Misia. W tym dniu wszystkie misie i inni pluszowi przyjaciele dzieci, opuścili swoje zaciszne pokoiki i przybyli wraz z uczniami do szkoły. Na korytarzach  zrobiło się kolorowo i „misiowo". Pluszowe maskotki towarzyszyły swoim opiekunom w czasie przerw i na lekcjach. Głównym punktem obchodów „misiowego święta” było spotkanie zorganizowane przez p. Renatę Bieńkowską i p. Jolantę Tarnowską, które w tym dniu przemieniły się w Panią i Pana Misiowatych. Natomiast sala gimnastyczna zamieniła się w „Misiową Krainę”. W pięknie udekorowanej „pluszakami” sali dzieci miały okazję poznać historię narodzin pluszowego misia oraz ideę święta najpopularniejszej dziecięcej zabawki...


Przypomnijmy, że Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów. W czasie „misiowego przyjęcia” dodatkową atrakcją dla najmłodszych członków społeczności uczniowskiej było wykonanie przez uczniów kl.0-III tematycznych piosenek. Ze zdziwieniem stwierdzamy, że repertuar „misiowych piosenek” okazał się bardzo bogaty. Dzieci zaprezentowały piosenki: „Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Kochamy misie”, „Dwa misie”, „Misie szare”, „Pluszowe niedźwiadki”, „Pokochaj pluszowego misia”, „ Ptyś”, „Tulimy misie”, „ Jadą, jadą misie”.

Jednak najwięcej emocji dostarczyły maluchom „misiowe konkurencje”, czyli: zjadanie miodku z talerzyka, przenoszenie patyczków w „misiowej rękawiczce” oraz rozpoznawanie słodkości z zamkniętymi oczami. Najszybszym w zjadaniu miodku okazał się uczeń kl.II b Kacper Deras, natomiast w konkurencji sprawnościowej, polegającej na przeniesieniu patyczków w wyznaczone miejsce, bezapelacyjnie wygrała uczennica kl.I a Zuzanna Wink. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali „małe co nieco” w postaci słodkości. Ten dzień był nie tylko okazją do świetnej zabawy, lecz także służył promocji czytelnictwa. Uczniowie zostali zachęceni do przeczytania książki pt „ Kubuś Puchatek”, aby wziąć udział w quizie na temat przeczytanej lektury. W konkursie wzięły udział 3 osobowe drużyny z kl.0-III. Dzieci odpowiadały na wybrane losowo 3 pytania, a ponieważ wykazały się niesamowitą wiedzą postanowiono zrobić dogrywkę, aby wyłonić zwycięzców. I tak największą wiedzą wykazali się uczniowie kl. IIb, którzy zajęli I miejsce, w składzie: Maciej Czochrowski, Michał Janek, Michał Ptaszyński, II miejsce uczennice kl. IIIb: Anna Mucha, Michalina Proszek, Oliwia Rabska, natomiast III miejsce zajęły uczennice kl. IIIa: Nina Czopek, Maja Wróblewska, Karolina Zachara. Zwycięzcy otrzymali piękne nagrody przydatne do zajęć plastycznych, które z widoczną radością wręczyli im zaproszeni goście Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie p. Krystyna Droździewicz oraz Dyrektor Biblioteki Publicznej
p. Michał Grzeszczuk. Pozostali uczestnicy z rąk dyr. Anity Karczewskiej odebrali nagrody pocieszenia w postaci słodyczy.
Trzy tygodnie wcześniej, jako wstęp do obchodów, ogłoszony został konkurs plastyczny pt. „Mój ulubiony pluszowy miś". Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, wykonano mnóstwo prac, z których powołana komisja pod przewodnictwem nauczycielki plastyki p. Anny Popowicz, wybrała najładniejsze. W tym konkursie dzieci wykazały swój niezwykły talent plastyczny, prace były bardzo ciekawe, pomysłowe i oryginalne. Oto nazwiska laureatów konkursu:

I miejsce - Aleksandra Ziarko kl. II a

II miejsce – Michał Janek kl. II b

III miejsce – Anna Mucha kl. III b

Wyróżnienia otrzymali:  Liliana Pławecka kl. II b

                                                  Martyna Płonka kl. I b

                                                  Stanisław Romek kl. I a

                                                  Tobiasz Płodzień kl.0-1

Spotkanie dzięki ogromnemu zaangażowaniu i kreatywności pomysłodawczyń,
a jednocześnie gospodyń spotkania p. J. Tarnowskiej i p. R. Bieńkowskiej przebiegło
w radosnej, przyjaznej, ciepłej atmosferze i było naprawdę „misiowo” udane.
Uśmiech
i zadowolenie na twarzach dzieci - to najlepsze podsumowanie zorganizowanej imprezy.