Dzień Świętego Mikołaja w naszej szkole
2013-12-12

Dzień 6 grudnia to jeden z bardziej wyczekiwanych dni  w roku przez dzieci. To właśnie wtedy przychodzi Święty Mikołaj, który zgodnie z tradycją pozostawia prezenty pod poduszką lub w wełnianej skarpecie. W naszej szkole z okazji dnia świętego Mikołaja uczniowie z klasy IIa i IIIb pod opieką swoich wychowawców przygotowali przedstawienie mikołajkowe pt. "Opowieść o Świętym Mikołaju", dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I - III. Celem przedstawienia było przybliżenie dzieciom sylwetki tej niezwykłej osoby...


Mikołaj to grudniowy gość, który do swojej pracy przygotowuje się przez cały rok. Pomagają mu w tym skrzaty i elfy. W naszym przedstawieniu tę rolę odegrały: Oliwia, Róża, Kasia, Amelka, Martynka, Ala i Nina. Przebrane w piękne stroje opowiadały między innymi o listach, które dzieci piszą do Mikołaja,  Jeden z takich listów odczytała Ola. To list, w którym dziecko prosi o lalę, ale pamięta także o innych dzieciach i prosi aby Mikołaj sprawił, by były szczęśliwe. Listy dostarczał Mikołajowi listonosz, w rolę którego wcielił się Kamil. Nie zabrakło też diabła i anioła, których rolę odegrali: Antoś i Maja.  Przedstawieniu towarzyszyły wiersze recytowane przez Anię, Adama, Karolinę, Jagodę, Mateusza, Szymona  i piosenki o Mikołaju, przy których wszyscy świetnie sie bawili. Ponieważ Mikołaj kojarzy się z nadchodzącymi świętami, nie zabrakło też piosenek o tematyce świątecznej, które śpiewali uczniowie ubrani w stroje galowe i czapki mikołajowe. Nie zapomniano też o świątecznej aranżacji  sali. Scenę ozdabiały zimowe krajobrazy, anioły, mikołaje wykonane przez dzieci, a przede wszystkim świecące kolorowe choinki, prezenty i zabawki. Gdy przedstawienie dobiegało końca do sali wszedł Święty Mikołaj. Był bardzo zmęczony, ale wystarczyło mu jeszcze sił na krótką rozmowę z wszystkimi zgromadzonymi w sali. Aktorzy zaśpiewali Mikołajowi piosenkę, zatańczyli i wyrecytowali wiersze. Po wspólnym spotkaniu uczniowie rozeszli się do klas, a Mikołaj odwiedzał wszystkich po kolei i wręczał wspaniałe prezenty. Oprócz słodyczy, książek i maskotek dzieci dostały bilety do kina i do filharmonii.

Wszyscy byli bardzo szczęśliwi, obiecali, że będą grzeczni, a Mikołaj pożegnał się słowami: Do zobaczenia za rok!. Czy nas odwiedzi? Zobaczymy!